img

Přichází doba floatových hypoték?

Fixovat hypotéku s úrokem 7% na několik let dopředu je pro mnoho domácností velmi nemilá představa.

Jak fungují hypotéky bez pevně fixované úrokové sazby a je to ta správná volba zrovna pro Vás?

Chci nejlepší hypotéku

Přichází doba floatových hypoték?

Autor: Helena Kocourková
Dne: 26.06.2022

Fixovat hypotéku s úrokem 7% na několik let dopředu je pro mnoho domácností velmi nemilá představa. Jak fungují hypotéky bez pevně fixované úrokové sazby a je to ta správná volba zrovna pro Vás?

image

 

Co je to floatová hypotéka

 

Floatová hypotéka je hypotéka bez pevně fixované úrokové sazby, float znamená plovoucí a stejně tak plovoucí je i sazba, která ovlivňuje naší měsíční splátku.

Výše této úrokové sazby se mění podle aktuální situace na finančním trhu, která se odvíjí od úrokových sazeb vyhlášených Českou národní bankou. Úroková sazba hypotéky není v tomto případě zafixována, ale může se měnit každý měsíc směrem nahoru i dolů.

 

Jaké náklady bance jako klient hradíte, pokud máte hypotéku s pevnou úrokovou sazbou, nebo hypotéku s floatovou sazbou?

 

Hypotéka s pevnou úrokovou sazbou:

  • náklady refinancování (PRIBOR),
  • jednotkové náklady a náklady likvidity,
  • standardní náklady rizika a riziko země,
  • návratnost kapitálu pro akcionáře,
  • obchodní marže.

Hypotéka s floatovou sazbou:

  • splátku jistiny,
  • splátku úroku dle úrokové sazby PRIBOR,
  • marži banky.

 

Jaké jsou výhody floatové hypotéky?

 

Floatová hypotéka se nejvíce vyplatí ve chvíli, kdy se na trhu předpokládá pokles úrokových sazeb, případně už k poklesu úrokových sazeb dochází.

Pokud se úrok sníží o jedno procento, může klient s hypotékou ve výši 4 miliony korun ušetřit cca 20 tisíc korun ročně.

Ideální variantou v tomto případě je, když máte k ruce svého hypotečního specialistu, který vám aktuální situaci na hypotečním trhu dokáže zprostředkovat a vyzná se v aktuálních sazbách a jejich tendencích růstu či poklesu.

Floatová sazba se dá překlopit na hypotéku s pevnou úrokovou sazbou a nemusíte tedy mít obavu, že při růstu sazeb si fixaci nemůžete zajistit.Je třeba však vědět, jak rychle která banka na požadavek změny na fix dokáže zareagovat, a kolik vás to bude stát.

 

Nahrává současná doba vysokých úrokových sazeb floatovým hypotékám?

 

Každý klient je jedinečný a každý má jiné představy o splácení svého úvěru. Jedno však mají všichni klienti společné, a to, že chtějí bance na úrocích zaplatit co nejméně.

V současné době enormního nárůstu úrokových sazeb se hypoteční úvěr a jeho nastavení stává trochu alchymií, kdy je třeba velmi citlivě a okamžitě reagovat na změny ze strany ČNB. Je třeba sledovat aktuální dění a vědět, jak hypoteční úvěry fungují – jak fungují fixace, floaty, poplatky, které po vás banka při změnách v úvěru bude chtít, a na tom základě činit svá rozhodnutí.

Hypoteční úvěry se nyní musí opravdu důsledně sledovat a nastavovat jejich parametry tak, abyste na úrocích přeplatili v následujících měsících a letech co nejméně.

Pokud si uvědomujete, že nedisponujete takovým množstvím času, abyste se do problematiky hypotečních úvěrů mohli dostat, oslovte nás vyplněním kontaktního formuláře, nebo jedné z kalkulaček.