Aktuálně máme v České republice nejvyšší sazby za posledních 20 let.
Jak se poprat se situací, kdy nám banka sdělí sazbu na další fixační období a s ní i o mnoho tisíc vyšší měsíční splátku?
Aktuálně máme v České republice nejvyšší sazby za posledních 20 let. Jak se poprat se situací, kdy nám banka sdělí sazbu na další fixační období a s ní i o mnoho tisíc vyšší měsíční splátku?
Jaká je aktuální situace?
V letošním roce se refinancování hypotečního úvěru dotkne zhruba 50ti tisíc domácností.
Tito lidé jsou postaveni do nejhorší situace na hypotečním trhu za více než 20 let. Bavíme-li se o tom, že nejčastější délka fixace hypotéky je 5 let, refinancování se bude týkat klientů, kteří mají své úrokové sazby na úrovni 2%.
Vzhledem k aktuálním sazbám dnešních dní, kdy sazby atakují 7% hranici, se u úvěru na 3 miliony korun, bavíme a nárůstu měsíční splátky o zhruba 8 tisíc korun, což je pro mnoho domácností společně s velice vysokou inflací, tedy zdražováním základních potravin, energií a tak dále obrovská rána do rodinného rozpočtu.
Jakou zvolit fixaci?
Ač Vám banka jistě nabízí lepší úrokovou sazbu u fixačního období na dobu 5ti let a delší, v tomto případě buďte obezřetní. Aktuální prognózy jsou takové, že úrokové sazby budou kulminovat v létě letošního roku a poté dojde ke stagnaci, která může trvat zhruba rok.
Ač jako klient máte samozřejmě možnost svůj úvěr refinancovat i v době fixace, nespoléhejte se na to, že se v půlce fixačního období vzhledem ke klesajícím sazbám rozhodnete refixovat do jiné banky a získáte tak lepší úrok a tedy ušetříte peníze. Jsou na trhu banky, které si tzv. účelně vynaložené náklady spojené s předčasným doplacením hypotéky umí velice dobře naúčtovat a Vám se poté refixování nevyplatí.
Objevují se názory, že Vám banka jako dlouholetému klientovi sníží sazbu i v době fixace. Na to se však ve svých plánech nespoléhejte.
Pokud v současné době zvolíte fixaci v rozmezí 1 až maximálně 3 let, bude to správná volba.
Sazba bez fixace, neboli float
V současné době se otevírá znovu téma tzv. floatových hypoték, tedy hypoték bez pevné úrokové sazby. Tuto problematiku je možno si přečíst v samostatném článku, kde se tomuto tématu věnujeme.