img

Jakou fixaci zvolit v roce 2020?

Jaký vývoj úrokových sazeb lze očekávat v následujícím roce?

Zvolit dlouhé, nebo krátké fixační období? Pokud vás tyto otázky zajímají, čtěte dále.

Chci nejlepší hypotéku

Jakou fixaci zvolit v roce 2020?

Autor: Helena Kocourková
Dne: 14.09.2019

Jakou fixaci zvolit a proč? Odpověď na tuto otázku najdete v dnešním článku.

image

Na jak dlouho si mám hypotéku zafixovat tak, aby byla splátka co možná nejdelší dobu nízká? To je otázka, kterou si klade asi každý, kdo si zařizuje hypotéku novou, či se nachází ve fázi refinancování své stávající hypotéky..

Vrátí se sazby tam, kde byly v roce 2016 tj. absolutně nejnižší v historii, nebo budou naopak rychle stoupat?

Jaká fixační období jsou nejčastější?

První věc, kterou si musí každý  uvědomit je ta, co od své hypotéky očekávám. Chci v dané nemovitosti bydlet co možná nejdéle? Mám hypotéku na nemovitost, kterou pronajímám? Jaké mám s nemovitostí v následujících deseti letech záměry?

Fixační období úrokové sazby si můžete zvolit zpravidla na 1, 3, 5 ,7 či 10 let. Výjimkou však není ani fixace na 15 či 20 let.

Proč dlouhou fixaci?

Nejoblíbenější délka fixace je v České republice 5 let. Stále častěji však lidé volí fixaci delší.  Desetileté fixační období tedy není žádnou výjimkou a v nabídce ho má již většina hypotečních bank. Pokud si myslíte, že v horizontu deseti let nebudete chtít činit v otázkách vašeho bydlení žádné větší změny, je dobré, zvolit fixaci delší.

Delší fixační období je také vhodné volit ve fázi, kdy jsou úrokové sazby nízké, případně se očekává v příštích letech jejich růst.

Proč krátkou fixaci?

Pokud chcete co nejvíce v krátkodobém horizontu ušetřit, můžete zvolit jednoletou, případně tříletou fixaci. Tato varianta je vhodná pro žadatele, kteří očekávají příliv většího množství peněz, které do hypotéky vloží, a tak jí celou splatí, případně jí z větší části umoří a dále samozřejmě pro ty, kteří chtějí nemovitost prodat.

Krátké fixační období je vhodné volit v době vysokých úrokových sazeb, především pokud se v následujících letech očekává jejich pokles.

Proč float?

Na trhu však neexistuje jen fixní úroková sazba, další typ sazby, který si můžete zvolit je tzv. floatová úroková sazba, jinak také plovoucí, či variabilní. Tato sazba se odvíjí od sazby PRIBOR. Tuto sazbu vyhlašuje ČNB a mění se podle aktuální situace na finančním trhu.

Tento typ úrokové sazby je nejvhodnější volit v době, kdy úrokové sazby klesají. Pokud však patříte mezi ty žadatele, kteří nemají větší finanční rezervu, případně chcete mít každý měsíc jisté, kolik vám z konta na splátku hypotéky odejde, variabilní úroková sazba pro vás nemusí být ideální volbou. Její výše se totiž může měnit i několikrát do roka.

Nejnižší úrokové sazby už se pravděpodobně nevrátí..

Říci, jaké přesné sazby budou za rok, či za dva bohužel není možné, nicméně s jistotou lze říci, že doba, kdy se hypotéka sjednávala za úrokovou sazbu pod 2 %, se jen tak nevrátí. Aktuálně nic nenasvědčuje tomu, že by v dohledné době měly úrokové sazby klesnout na úroveň z konce roku 2016, kdy se daly hypotéky sjednat za historicky nejnižší sazby. Tato situace byla způsobena důsledkem finanční krize z roku 2008, kdy se po výrazné podpoře centrální banky dostaly úrokové sazby na rekordní minima. V listopadu 2016 se dle údajů ČNB pohybovaly průměrné úrokové sazby hypoték pod úrovní 1,91 %.

Jak to teď vypadá?

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů byla v květnu 2019 dle údajů ČNB 2,74 %.

I když úrokové sazby od konce roku 2016 vzrostly, např. ve srovnání s rokem 2009, kdy se průměrné úrokové sazby pohybovaly okolo 5 %, jsou dnešní sazby stále velice nízké.

Na jak dlouho dobu tedy v roce 2020 hypotéku zafixovat?

Pokud budete v letošním, či příštím roce hypotéku sjednávat, doporučujeme vám, zvolit delší fixaci. Ať už proto, že je pravděpodobný další růst sazeb, tak i proto, že v případě předčasného splacení hypotéky jsou nyní podstatně příznivější, než tomu bylo v minulosti.

 

Můžu si sazbu rezervovat již nyní a nemovitost koupit až příští rok?

Bojíte se dalšího zvyšování sazeb, ale přitom ještě nemáte vybranou nemovitost? Zadejte na náš web svou poptávku, nechte si nabídnout ty nejlepší nabídky, z nichž si vyberete tu nejvýhodnější a s daným hypotečním specialistou se domluvte na rezervaci úrokové sazby do doby, než si svou nemovitost vyberete.