Zaujal vás byt, který ještě vůbec nestojí, nebo je teprve ve výstavbě?
Jaká jsou specifika u koupě nemovitosti v developerském projektu, na to se podíváme v dnešním článku.
Jak probíhá financování u koupě bytu v developerském projektu? Na to se podíváme v dnešním článku.
I na nedostavěný či dosud neexistující byt si lze vzít u banky hypotéku. Nejedná se ovšem o standartní hypotéku, jako je tomu v případě financování již zkolaudovaného bytu či domu..
Financování novostavby v developerském projektu se řeší tzv. předhypotečním úvěrem. Ten umožňuje financování klientům, kteří na přechodnou dobu nemají k dispozici nemovitost vhodnou k zajištění hypotečního úvěru. Jedná se v podstatě o hypotéku s odloženým zástavním právem. Banka umožňuje čerpat peníze bez zástavy. Zástavu vkládá až ve chvíli, kdy je nemovitost zapsaná v katastru.
Předhypoteční úvěr za účelem koupě bytu od developera nenabízí na trhu všechny banky, ale pouze některé z nich.
Proces schvalování úvěru a jeho dalšího čerpání se od standardního procesu schvalování hypotéky liší hlavně tím, že banku bude v první řadě zajímat to, kdo za developerským projektem stojí. Prověří si daného developera, vyhodnotí jeho spolehlivost a podle toho určí, zdali na vybranou nemovitost úvěr poskytne, či nikoli.
Pokud banka projekt vyhodnotí jako akceptovatelný, začíná standardní proces schvalování hypotéky. Následovat bude zhodnocení vaší finanční situace, vašich příjmů, bonity a schopnosti splácet. Pokud vše proběhne bez komplikací a bude vám úvěr schválen, může začít samotný proces koupě bytu.
První částku budete hradit standardě již po podpisu rezervační smlouvy. Výše rezervačního poplatku se u různých společností liší, zpravidla se jedná o zhruba 10 % kupní ceny bytu. Na jeho úhradu se zpravidla používají vlastní zdroje klienta. Dělá se to tak pro to, abyste mohli hypoteční úvěr začít splácet později a vyhnuli se tak zbytečně brzkému splácení úroků plynoucích z úvěru.
Po rezervační smlouvě společně s podpisem smlouvy o smlouvě budoucí kupní většinou skládáte první zálohu na byt. Můžete využít vlastní finanční zdroje nebo, jak jsem si řekli výše, či již začít čerpat předhypoteční úvěr. Zbývající část kupní ceny se pak většinou hradí postupně během stavby dle podmínek uvedených ve splátkovém kalendáři daného developera. Poslední část kupní ceny se hradí až po podpisu kupní smlouvy, tedy až ve chvíli, kdy už je nemovitost dokončena.
Předhypoteční úvěr se sjednává zároveň s hypotečním úvěrem, který na něj navazuje a který je určen k jeho uhrazení. Předhypoteční úvěr je poskytován zpravidla na dobu 12 měsíců (některá banka poskytne až na 24 měsíců) během kterých musí být nemovitost dostavěna. Během této doby klient platí pouze úrok, ale nesplácí jistinu.
Ve chvíli, kdy je byt dostavěn a může se na něj vložit do katastru nemovitostí zástavní právo ve prospěch banky, dojde ke splacení předhypotečního úvěru úvěrem hypotečním. V tuto chvíli už klient platí kromě úroků také splátku jistiny hypotečního úvěru.
Na tuto otázku si musí každý odpovědět sám.. Z hlediska financování jde o trošku komplikovanější proces, než je koupě již stojící nemovitosti, nicméně, nejde o nic strašného. Jde však hlavně o to, zda jste typ člověka, kterému nevadí, že si kupuje nemovitost, ve které se nemůže projít, nasát atmosféru a říct si, zda tento byt je váš vysněný, či nikoliv. Nicméně, znám spoustu lidí, kteří si byt v developerském projektu koupili a jsou maximálně spokojení. Takže pokud se na to cítíte, jdětě do toho!